Новини

Ігри розуму

Wednesday July 5th, 2017
Новини компанії
Стародавній Львів прагне стати надсучасним. І для цього має найважливіший капітал нових часів — креативний клас
Ось такий вигляд матиме Львів. Точніше — один з його районів біля славнозвісного Українського католицького університету. На площі 10 га народжується Innovation District IT Park. Він стане місцем для роботи тисяч програмістів, навчання їхніх теперішніх і майбутніх колег та відпочинку всіх охочих. Будівництво розпочнеться в кінці 2017‑го або на початку 2018 року.Чому Львів? Відповідь на поверхні. 2015‑го тут працювало 15 тис. програмістів. “У перерахунку на душу населення це найвищий в Україні рівень”,— підкреслює Степан Веселовський, виконавчий директор львівської спільноти ІТ Кластер. На його думку, 2017‑го цей показник сягне 20 тис. А власник будівельної компанії Форум Парк-захід Володимир Женчак прогнозує до 2020 року збільшення кількості львівських IT-фахівців до 25 тис. осіб.Усі ці люди — ключовий капітал індустрії IT, яка дуже швидко зростає, і вони потребують модернових умов праці. Вже чотири компанії — SoftServe, N-iX, GlobalLogic Ukraine та Perfectial — підписали угоду й стали резидентами майбутнього IT-парку. Відкриття першої черги передбачається у 2019‑му, а весь проект споруджуватиметься щонайменше 10 років.“Бізнес є сильнішим, коли компанії однієї галузі акумулюють зусилля для формування привабливого для всіх середовища”,— зауважує Oleh Denys, віце-президент SoftServe.
 

ОПТИМІСТ: Степан Веселовський, виконавчий директор львівського ІТ Кластера, в доброму гуморі. Адже все в його професійному житті тільки починається

Park для своїх

Потреба Львова в сучасному IT-парку випливає зі стратегії розвитку міста. Степан Веселовський разом з однодумцями до 2013 року розробляв цю стратегію, працюючи в аналітичному відділі при міськраді, що називається Інститут міста. “Я опікувався всім тим, що пов’язане із залученням інвестування,— каже 29‑річний львів’янин.— Пізніше я прийшов до IT Кластера, який тоді складався з трьох учасників”.Тепер IT Кластер об’єднує 60 великих компаній із персоналом у 10 тис. осіб. Жодна з цих компаній не скаржиться на брак ринку. В дефіциті хіба що виконавці та площі, де вони могли б розміститися. За оцінкою Женчака, приблизно 90% високотехнологічних IT-компаній Львова винаймають застарілі, радянської доби приміщення, що не відповідають вимогам сучасного світу. Отже, треба будувати з нуля. Для кого та для чого?Як визнає Веселовський, очікувати на переїзд в Україну великих транснаціональних IT-компаній (масштабу Google) марно, принаймні найближчими роками. Можуть прийти дрібніші компанії, але часто-густо вони заходять, щоб викачати ресурс. В IT-індустрії це люди — їхні мізки, таланти, здібності. “Нам нецікаві компанії, що приходять на ресурси”,— пояснює Веселовський. Запрошують лише компанії, що налаштовані розвивати галузь в Україні та власне у Львові.Відтак IT Park має стати майданчиком для національних та залучених від сусідів стартапів. Веселовський розмірковує: у Львові будується щось на кшталт science park. Тут з’являться приватні лабораторії, де зокрема працюватимуть студенти місцевих вишів.
 

МАЙБУТНЄ: Такий вигляд матиме львівський Innovation District, який, за задумом інвесторів, стане точкою росту нової економічної моделі Львова

Актуальна освіта

Щороку IT Кластер запроваджує у львівських університетах нові навчальні програми. 2015‑го в Українському католицькому університеті відкрито департамент Computer Science, у Львівській бізнес-школі стартувала магістерська програма. Торік у Національному університеті Львівська політехніка запустили бакалаврську програму Інтернет речей, а зараз — Artificial Intelligence (Системи штучного інтелекту). Цей розділ комп’ютерної науки має на меті навчити машини думати за принципами людського мозку. Серед найвідоміших розробок у галузі штучного інтелекту — автомобілі з автопілотом (як от Tesla), системи перекладу мови в реальному часі (Google Translate), розпізнавання обличчя та мови (Skype Translate) тощо. За чотири роки зі Львівської політехніки вийдуть перші випускники цієї програми.Університет ім. Івана Франка набув програми Data Science & Intelligent Systems. Виконувач обов’язків завідувача кафедри системного проектування факультету електроніки та комп’ютерних технологій Роман Шувар розповів порталу itcluster.lviv.ua, що львівські ІТ-компанії потроху виходять на ринок із власними продуктами, а не лише працюють на аутсорсі. Тому дедалі збільшується потреба у фахівцях таких напрямків, як Smart Solutions, Machine Learning, Data Science. “Innovation District Lviv, як справжній науково-технічний центр, має показати ефект синергії різних ІТ-компаній,— завершує освітню тему Олег Денис.— Він може бути цікавим для інших інноваційних компаній із галузей науки та освіти, медицини та хімії, що працюють у місті”.

Місто інновацій

Денис та Веселовський розраховують на потужний репутаційний та економічний ефект від проекту. Зрозуміло, якщо все буде добре, а не як завжди. “За три роки ми створили у Львові найбільшу технологічну конференцію в Україні,— каже Веселовський.— І маємо намір створити найбільшу технологічну конференцію в Східній Європі”. Денис ілюструє свої сподівання за допомогою простих чисел. Львів може стати привабливим для клієнтів із контрактом не лише в $ 1–10 млн, а й у $ 100–200 млн. Оскільки у місті немає жодної компанії, здатної самостійно виконати такий контракт, це дасть старт справжньому великому R&D-центру.Такий центр, на думку Дениса, стимулює появу у Львові інноваційних продуктів і компаній, сміливих стартапів, а головне — привабить інвесторів. Для них важливий активний міський креативний клас, який народжуватиметься у коворкінг-хабах, креативних кварталах, а також, імовірно, у львівському Innovation District IT Park.“Останнім часом ми спостерігаємо тенденцію: роль потужних економічних осередків переходить від держав до міст,— резюмує Денис.— Нью-Йорк, Лондон, Дублін, Берлін, Сингапур — як стратегічний вектор ці міста обрали створення креативного середовища завдяки розвитку креативних індустрій, а це ІТ, дизайн, мистецтво, кінематограф, крафтовий бізнес”.Найближчі десять років львів’яни намагатимуться вписати в цей почесний реєстр Innovation City й своє місто. “Адже ми рухаємося до тієї доби, коли кожне місто будуватиметься як незалежний хаб”,— ставить крапку Веселовський.